fbpx
All for Joomla All for Webmasters

SRC Belgesini Kimler Almalıdır

Haskaya SRC Kursu > SRC Belgesi Hakkında Bilgiler > SRC Belgesini Kimler Almalıdır

SRC Belgesini Kimler Almalıdır

Src Belgesi Nedir?

 

SRC Belgesi Nedir?
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bunun anlamı kısaca şudur: Kendi aracı ile yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.

SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi aşağıdaki türlere ayrılır;
SRC1: Uluslar arası yolcu taşımacılığı,
SRC2: Yurtiçi yolcu taşımacılığı,
SRC3: Uluslar arası eşya-kargo taşımacılığı,
SRC4: Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı,
SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Alabilme Koşulları;
Src Belgesi başvuruları 2 şekilde yapılmaktadır.
Ehliyet alınış tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce(Sınavsız) olan şöförler.
Ehliyet alınış tarihleri 25.02.2003 tarihinden sonra(Sınavlı) olan şöförler.
SRC1 ve SRC 2 alabilmek için 26 ile 66 yaş arasında olmak gerekmektedir.
SRC3 ve SRC 4 alabilmek için 19 ile 66 yaş arasında olmak gerekmektedir.
NOT: 24 yaşında olan bir şöför SRC 1 veya SRC 2 belgesinin sınavına girebilir fakat trafik denetiminden geçemez. Yolcu taşımacılığını yapmak için 26 yaşından gün almasını beklemesi gerekir. SRC 1’i alan SRC 2‘yi, SRC 3’ü alan SRC 4’ü almış olur.

SRC Kurs Merkezi

SRC Belgesini Kimler Almalıdır?
Her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker veya hafif yükler taşıyan şirket minübüs araçları kullanan sürücüler ile, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil ile okul taşıtı sürücülerinin alması gereken belgedir.Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında taşımacılığı meslek olarak yapacak ve yukarda yazılı araçları kullanacak kişiler SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak zorundadırlar.

•   SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlara başvurup yeterli eğitimden geçen ve Milli Eğitim bakanlığının yaptığı sınavdan 70 tam puan ve üzeri alanlar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

SRC Belgesi Eğitim Başvurusu
SRC belgesine başvuru yapmak isteyen sürücüler, 4 (dört) günlük SRC eğitime katılmaları gerekmektedir. SRC eğitimine katılan sürücüler, eğitimini tamamladıktan sonra kursumuz tarafından eğitimi tamamlama belgesi verilir. Bu belge ile Ulaştırma Bakanlığının yapacak olduğu sınava girilir. Sınavda başarılı olan kursiyerlerin SRC belgeleri Bakanlık tarafından kişilerin adreslerine postalanır. SRC sınavında baraj 100 puan üzerinden 60 puandır. SRC belgesi başvurusu yapan sürücüler kimlik ve ehliyet fotokopisi ile ilk başvurularını kursumuza gelerek yaptırabilirler.

Tüm SRC Belgeleri‎ İçin Kredi Kartsız Kefilsiz 99 TL Taksit İmkanı 0212 647 5556
+
WhatsApp Bilgi Almak İçin Tıklayın