fbpx
All for Joomla All for Webmasters

SRC Belgesi Sinevizyon Sınavı

Haskaya SRC Kursu > SRC Belgesi Hakkında Bilgiler > SRC Belgesi Sinevizyon Sınavı

SRC Belgesi Sinevizyon Sınavı 

SRC Belgesi Sinevizyon Sınavı

SRC Sınav hakları herhangi bir otomasyondan bireysel olarak kontrol edilememektedir. Her adayın 4 adet sınav hakkı bulunmaktadır. Son yapılan değişiklik ile yazılı sınav ile birlikte src belgesi uygulama sınavı yapılmaya başlanmıştır. Uygulama sınavı sinevizyon üzerinden mülakat şeklinde yapılmaktadır.Bu sebeple eğitimi tamamlanan adaylar başvuru yaptıkları kurslardan bunu teyit edebilirler.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan ticari taşıt kullanan (kamyon, kamyonet, minübüs, otobüs, veya hususi dahi olsa ticari araç sınıfına giren araçlar örneğin doblo, veya şirket aracıyla yük veya yolcu taşıyan) tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir.

SRC 1 (Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı)

SRC 2 (Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı)

SRC 3 (Uluslar Arası Eşya Taşımacılığı)

SRC 4 (Yurt İçi Eşya Taşımacılığı)

SRC 5 (Tehlikeli Madde Taşımacılığı)

Derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız vardır. Bunun dışındaki tüm derslere katılmak zorunludur.

Yasa gereği ticari araç kullanan sürücülerin SRC belgesinin olmaması durumunda hem aracı sevk ve idare eden şoföre ve araç sahibine cezai işlem uygulanır. Para cezaları her yılın başında enflasyon oranında bakanlık tarafından arıtılır. Ayrıca, yetki belgesi sahibine de uyarma (ihtar) cezası verilir.

SRC BELGESİ alacak olan sürücüler  Teorik Sınava girerler.

Teorik Sınav Harcı  90 TL ‘dir.

Teorik sınav harcı kurs tarafından toplanarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hesabına toplu olarak yatırılır. Sınavdan başarısız olunması durumunda yeniden sınava girmek için 90 TL teorik sınav harcı yatırılır. 

Uluslarararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 1 belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC 1 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yolcu taşımacılığı yapabilmektedir. SRC 1 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yolcu taşıyabileceği gibi yurt içinde de yolcu taşırlar. Yani SRC 1 belgesi alan sürücü SRC 2 belgesinide almış sayılır. SRC 1 belgesi almak için eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır.

Uluslarararası yük taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 3 belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. SRC 3 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yük taşıyabileceği gibi yurt içinde de yük taşırlar. Yani SRC 3 belgesi alan sürücü SRC 4 belgesini de almış sayılır. SRC 3 belgesi almak için eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazan

 

Tüm SRC Belgeleri‎ İçin Kredi Kartsız Kefilsiz 99 TL Taksit İmkanı 0212 647 5556
+
WhatsApp Bilgi Almak İçin Tıklayın