fbpx
All for Joomla All for Webmasters

Psikoteknik Raporu

SRC 1 Belgesi | Uluslararası Yolcu Taşımacılığı | 0212 647 5556
Haskaya SRC Kursu > Psikoteknik Raporu
Ticari Araç Kullanan Tüm Şoförler İçin

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR ?

Psikoteknik test uygulaması yapıldıktan sonra başarılı olan adaylara Sağlık Bakanlığı onaylı olarak verilen değerlendirme raporudur.

Kredi kartına 12 ay taksit kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Psikoteknik Test

Psikoteknik testi ticari araç kullanan şoförlerin tamamının girmesi gereken testtir.

Psikoteknik Raporu Nereden Alınır?

Psikoteknik merkezlerinde uygulanan testten başarılı olunduktan sonra alınabilir. Psikoteknik testine katılmak için kurumumuz ile irtibata geçiniz.

Src Psikoteknik Belgesi

SRC belgesi ve Psikoteknik belgesi birbirinden farklı belgelerdir. Her ikiside ticari araç sürücülerinin alması gereken belgelerdendir. Ancak SRC ve Psikoteknik belgesini alma işlemleri ve süreçleri birbirinden ayrıdır. SRC belgesi daha uzun sürelerde alınırken Psikoteknik Belgesi birkaç gün içerisinde alınabilmektedir. SRC 25 Şubat 2003 sonrası ehliyet sahipleri için yazılı test ile alınırken Psikoteknik belgesi performansa dayalı hemen uygulanan testle alınmaktadır.

Src Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Eğitime ve sınava girmeden SRC Belgesi alabilmek için;

C-D-E sınıfı ehliyeti olan sürücüler : 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olanlar kursa girmeden SRC Belgesi alabilirler.
B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin;

25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olmaları gerekir.

25 Şubat 2003’ten önce;

B sınıfı ehliyeti olanlar : SRC2 ve SRC4 için

C sınıfı ehliyeti olanlar : SRC2, SRC3 ve SRC4 için başvurabilirler.

D sınıfı ehliyeti olanlar : SRC1, SRC2 ve SRC4 için başvurabilirler.

E sınıfı ehliyeti olanlar : SRC1, SRC2, SRC3 ve SRC4 için başvurabilirler.

* 66 yaşından gün alanlar SRC başvurusu yapamazlar.
* SRC1 Belgesini alan sürücüler SRC2 Belgesini, SRC3 Belgesini alan sürücüler SRC4 Belgesini almış sayılmaktadırlar.

PSİKOTEKNİK BELGESİ
PSİKOTEKNİK BELGESİ

Psikoteknik Hakkında Detaylı Bilgi

Psikoteknik nedir sorusunun kapsamli olarak cevabini ve ehliyet alacak kisilerle ne gibi bir iliskisi olduguna bakacağız. Psikoteknik, aslında psikoloji kapsamında değerlendirilebilecek bir ifadedir. Bireylerin çalışma şartlarına ne kadar uyum sağlayabildiğini, dayanıklıklarını, o işte ne kadar zaman geçirebildiğini çalıştığı saat müddetçe ne kadar verim verebildiğini kapsamlı olarak belirleyen bir araştırma yöntemidir.
 
 
Yöntemde ayrıca kişilerin fiziksel olarak bir kusuru olup olmadığına testlerle uygulamalı olarak karar veren yöntem kısacası ehliyet almak isteyen kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığını anlama yöntemidir. Psikoteknik nedir sorusunun kapsamlı ifadesi bu şekildedir ancak ayrıntıya girmek gerekirse ehliyet almak isteyen kişilere göz muayenesi gibi, el ve ayak kullanımının uygunluğu ve hızlılığı gibi etkenlerde ölçülmektedir.
 
 
Ehliyet almak isteyen bireylerde en önemli organlardan biri olarak görülen gözün sağlıklı olması gerekir, hassasiyeti olan bireylere ehliyet verilemeyebilir, gerekli ölçümlerle bu değerler saptanır. Bu yöntemin amacı trafiğe çıkmak isteyen bireylerin yeterli olgunluğa ve donanima sahip olmalarını sağlar, yeterli görülen fakat az da olsa kusuru olan sürücü adayları eğitimlerden geçirilir ve bu kusurlarını da kapatmasi sağlanır.
 
 
Bu eğitimler trafikte anlayışlı ve trafik kurallarına dikkat eden sürücü bireylerin olusmasını sağlamaktır. Ehliyet belgesi almak istiyorsanız öncelikle bu testten geçmeniz gerekmektedir. Egitim kurumumuzda da bu yöntemle gerekli testler yapılmakta ve kişilerin ehliyet almaya yatkın olup olmadıkları ölçülmektedir. Psikoteknik nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Kurumumuzdan uygun kosullarda bu sistemden faydalanabilirsiniz.
 
 
Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki çalısanlar tarafından ehliyet almak isteyen kişilere yapılan testler sonucu verilen belgedir. Belgenin verilebilmesi için sürücü adayının bu testlerden istenilen düzeyde basarılı olarak geçmesi gerekir. Fiziksel olarak ve ruhsal yönden testlere tabi tutulan kişiler bu testlerden basarılı geçmelidir. Bu belgenin yasalarca belirten mevzuata da uygun olarak düzenlenmiş hali Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Buna göre bu belgeyi almaya bedenen ve ruhen hak kazanmış kişiler şoförlük mesleğini icra edebilirler. Ancak belgenin her beş yılda bir kurumlar tarafından yenilenmesi gerekir.
 
Eğitim kurumlarımızdan alabileceğiniz bu belgelerin yenilenme sürelerine az bir süre kala tarafınıza bildirim yapılmakta ve uyarı sağlanmaktadir.
Psikoteknik belgesi alabilmek için kısacası ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunuz onaylandığı anda ticari ya da normal araç, kamyon, tır gibi karayollarında sürücülük yapabileceğiniz belgelere sahip olmuşsunuzdur.

Belgeyi vermek için sürücü adaylarına ve sürücülere yöneltilen test uygulamaları takribi olarak 60 dakikadır. Bu süreden az olması sağlıklı olmaz ve gerekli azami şart bu koşullarda belirlenmiştir. Belgenin aliınması hayati önem taşır. Trafiğe çıkabilecek bir trafik canavarının bu aşamalarda testler sonucu engellenmesi sağlanabilir. Fiziksel özür ya da rahatsızlikları da sürüş sırasında risk oluşturmayacak derece olmalıdır.

 
Her beş yılda bir yenilenmesi ve yeni sürücülerin alması gereken psikoteknik belgesi eğitim kurumlarımızda sürekli olarak sağlanmakta uygun koşullarda sürücülerimize takdim edilmektedir. 

Psikiyatri Muayenesi

Amaç

MADDE 1-(1) Sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerini objektif yöntemlerle ölçmek üzere açılacak psikoteknik değerlendirme merkezlerinin nitelikleri, faaliyetleri, ruhsatlandırılması ve denetimleri ile psikiyatri muayenesi ile ilişkin usul ve esasları belirtmektedir.

Kapsam

MADDE 2-(1) Kamu ve özel sağlık kurum/kuruluşları bünyesinde veya müstakil olarak açılacak psikoteknik değerlendirme merkezlerini psikiyatri muayenesi yapan gerçek kişileri ve sağlık kurum/kuruluşlarını değerlendirmeye tabi tutulacak sürücüleri kapsar tanımlar

MADDE 3-(1) Bu usul ve esaslarda geçen;

a) Bakan: Sağlık Bakanını,

b) Bakanlık: Sağlık Bakanlığını,

c) Genel Müdür: Sağlık Hizmetleri Genel Müdürünü,

ç) Genel Müdürlük: Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünü,

d) Kanun: 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununu,

e) Merkez: Psikoteknik değerlendirme yapmak üzere Müdürlükçe ruhsatlandırılmış ve bu usul ve esaslara uygun olarak faaliyet gösteren psikoteknik değerlendirme merkezlerini,

f) Müdürlük: İl Sağlık Müdürlüğünü,

g) Psikoteknik değerlendirme: Değerlendirmeye tabi tutulacak sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler aracılığı ve gerektiğinde diğer test yöntemleri ile psikolog tarafından yapılan değerlendirmeyi,

ğ) Test cihazı: Yetkilendirilmiş meslek kuruluşu tarafından norm onayı verilmiş bilgisayar tabanlı psikoteknik değerlendirme test sistemini içeren TSE/CE belgeli cihazını,ifade eder.

Psikoteknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri

Psikoteknik değerlendirmede sürücülerin aşağıda belirtilen yetenek ve becerileri, bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler ve diğer test yöntemleri kullanılarak ölçülür.
 
1) Dikkat; Algılama sürecinin testin içeriğini oluşturan çeşitli uyaranlar arasından, sadece test kapsamında kritik uyaran olarak belirlenmiş olanlar üzerinde yönlendirilmesi, sık aralıklarla ve sürekli olarak gelen bu kritik uyaranların seçici algılama ile fark edilmesi sürecinde incelenmelidir.
 
2) Anlama ve değerlendirme (muhakeme) yeteneği: Bu yetenek, analitik düşünce becerisinin kullanıldığı, olgulara ilişkin ipuçlarından anlamlı sonuçlar çıkarma ve olgular arasındaki bağıntıları sağlayan prensipleri anlayabilme süreci üzerinde kurulu sözel olmayan bir test ile ölçülmelidir.
 
3) Hız ve mesafe algılama: Bu beceri, hareket halindeki objelerin hareket hızlarının ve hedefe olan uzaklıklarının tahmin edilebilmesi üzerine kurulu bir test ile ölçülmelidir. Sürücülerin, tehlike oluşturmayacak şekilde davrandıklarını gösteren bir performans sergilemesi esastır.
 
4) Geniş görüş alanı içinde uyaran fark etme: Bu beceri, yüz kırk derecelik görüş alanı içinde, kişinin uyaranları ilk fark ettiği nokta ve fark ettiği anda doğru tepkiler verip vermediği üzerine kurulu bir test ile ölçülmelidir. Kullanılacak testte, kişinin dikkatini görüş alanı dışındaki uyaranlara yoğunlaştırılmasını engellemek üzere görüş alanı içinde başka görev ile ilgilenmesi de sağlanabilir.
 
5) Şekil Algılamada Görsel Süreklilik: Bu özellik, şekil algılamasında seçici davranmayı sağlayan kriterleri sürekli takip etme becerisini ve bu kapsamda verilen tepkilerin hızını dikkate alan bir test ile ölçülmelidir.
 
6) Görsel Bellek: Görsel ortamda yer alan bilgileri hızlı algılama ve bellekte tutma performansını değerlendirmek amacıyla, trafik ortamını içeren fotoğrafların ekranda çok kısa bir süre sunularak bu fotoğraflara ilişkin önceden belirlenmiş unsurların görsel bellekte tutulma kapasitesini belirleyen bir test ile ölçülmelidir.

Psikomotor Yetenekler Nelerdir?

1.) Tepki Hızı: Uyaranın fark edilmesi ile tepkinin ortaya konulması arasında geçen zaman tepki hızı olarak değerlendirilmelidir. Tepkilerin ne kadar hızlı olduğu kadar ne kadar doğru olduğu da incelenmelidir. Bu amaçlar, farklı görsel ve/veya akustik uyaranlar sunulmalı tepkiler eller ve ayaklara verilmelidir. Bu test içinde tepki hızı doğruluğu stres altında ve/veya uyaranlarla ölçülmelidir. 
 
2) Koordinasyon Düzeyi: Koordinasyon, bir görev yerine getirilirken doğru tepkilerin verilebilmesi için, aynı anda farklı uzuvların hareketlerinin uyumlandırılma düzeyi ile ölçülmelidir. 
 
3) Kişilik, uyum, tutum ve öfke testleri: Sürücülerin araç kullanma ve trafiğe ilişkin tutum, davranış ve kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş olmalıdır. Sonuçları sürücüde güvenli sürücülük konusunda farkındalık yaratmak amacıyla merkezde yapılacak eğitimde ve sürücünün genel olarak değerlendirilmesinde kullanılır.

Psikoteknik Değerlendirme Test Sonuçları

Psikoteknik değerlendirme uygulamasını takiben test sonuçlarını içeren standart formda aşağıdaki bilgilere yer verilir,
 
a) Testlerde yer alan her soruya ya da her uyarana verilen cevap ve tepkiler tek ve test 
 
b) Ölçümü yapılan yeteneğe ilişkin performansın uygunluğu, tutarlılığı ve hızı ayrı ayrı 
 
c) Her yeteneğe ilişkin rapor ayrı olmalıdır.
 
ç) Yorum yapma gereğini en aza indirmek üzere, teste elde edilen puanın norm grubu ile otomatik karşılaştırmasını yapmalıdır. Norm grubu ise, Türkiye genelinden elde edilmiş tek bir norm grubu olmalı ve ifadesi Persentil ve T değeri üzerinden olmalıdır.
 
d) Elde edilen verilerin grafik ifadesi yer almalıdır. İhtiyaç halinde raporlanabilmelidir. Bütününde değerlendirilmelidir

Psikoteknik Değerlendirme Raporu

Test sonuçlarını içeren standart formattaki bilgisayar çıktısından kişiyeuygulanan her bir test sonucundan elde edilen bulguların bir arada özetlendiği dokuz bölümden oluşan Psikoteknik değerlendirme raporu düzenlenir.
 
(2) Bu raporun ilk sekiz bölümünde sırasıyla bu Cetvelin ‘’Psikoteknik değerlendirmenin Özellikleri’’ bölümünde yer alan her bir özelliğe yönelik uygulanan testlere ilişkin bulgu ve değerlendirmeler tanımlanır.
 
(3) Raporun dokuzuncu ve son bölümünde ise; kişinin sekiz alandaki yeteneğini ölçen testlerin bütünü sürücülük açısından değerlendirilerek, kişinin tüm yetenek alanlarındaki düzeyleri ile sürücülüğe devam etmesinde risk olup olmadığı belirtilir. 
 
Psikoteknik değerlendirme süresi 
 
(1) Sürücülere uygulanacak psikoteknik değerlendirmenin asgari süresi 1 saattir. 
 
Psikoteknik değerlendirme ücreti 
 
(2) Özel resmi kuruluşlarda sürücüler için uygulanmakta olan psikoteknik değerlendirme asgari ücreti, Bakanlık tarafından belirlenerek her yıl Aralık ayında açıklanır. Merkezler tarafından bakanlıkça belirlenen asgari ücretin yüzde otuzuna kadar fark ücreti alınabilir. Psikoteknik değerlendirme merkezlerinin denetimi 
 
(3) Psikoteknik değerlendirme merkezlerinin bu cetvelde belirtilen esaslara uygun olarak hizmet sunmalarının sağlaması amacıyla Bakanlık veya müdürlükçe yapılacak, olağan dışı denetimler hariç olmak üzere, yılda en az iki kez Müdürlükçe denetim yapılır. Denetimlerde EK-4’ de yer alan denetim formu kullanılır. Denetim ile ilgili tespitler ve sonuçlar, merkezde bulunan teftiş ve denetim defterine yazılır. 
 
(4) Denetimler, denetim işlemi için görevlendirilen varsa biri psikolog olmak üzere en az 2 personel tarafından gerçekleştirilir. Denetim sonucunda tespit edilen eksiklik ve uygunsuzluk için denetim formunda belirtilen müeyyideler uygulanır. 
 
(5) Merkezde birden çok eksikliğin ve/veya uygunsuzluğun tespiti halinde en uzun süreli müeyyide uygulanır

Bazı Detaylar

Kursiyerlerimize sağladığımız imkanlar.
Merkezimiz Türkiye’ de en fazla tercih edilen kurumdur.
Sınavlarda başarılı olmak için Haskaya SRC Eğitim Kurumlarını Tercih Edin.
Kadromuz
Sınıflarımız

Akademisyenlerimiz tarafından hazırlanan sınava hazırlık kitabı ücretsiz.
– Bütün kursiyerlerimize sınavdan önce ücretsiz güncelleme eğitimi,
– Sınav başvurularında her kursiyerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Haskaya SRC, SRC Sınavlarında Türkiye’ de dört defa üst üste en fazla kursiyer mezun eden kurum olmuştur.

25 Eylül 2016 Tarihli SRC sınavında kurum başarı ortalamamız %89’ dür.
25 Aralık 2016 Tarihli SRC sınavında kurum başarı ortalamamız %83’ dür.

Alanında uzman eğitimcilerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Kursiyerlerimizin modern bir eğitim alması için tüm sınıflarımızda projeksiyon mevcut olup sınıflarımız klimalıdır.

Haskaya SRC Eğitim Merkezi - Eyüp

Topçular Mh. Rami Kışla Cd. Topçular İş Merkezi 70 B 1 Eyüp, İstanbul

(Topçular Tramvay Karşısı)

+90 212 647 5555 info@haskayasrc.com

SRC Başvuru Formu

en geç 1 saat içerisinde yanıtlanır.

Lütfen İletişim Formundaki ( * ) Alanları Boş Bırakmayınız.

Almak İstediğiniz Sertifikalar*

SRC 1 BelgesiSRC 2 BelgesiSRC 3 BelgesiSRC 4 Belgesi

Mevcut Sertifika

Mesajınız

Tüm SRC Belgeleri‎ İçin Kredi Kartsız Kefilsiz 99 TL Taksit İmkanı 0212 647 5556
+
WhatsApp Bilgi Almak İçin Tıklayın