fbpx
All for Joomla All for Webmasters

Gabari Nedir?

Araçların karayollarında yüklü veya yüksüz olarak emniyetle, güvenle seyredebilmeleri için, sahip olmaları gereken en, boy ,yükseklik ölçülerine gabari denir? Azami en: 2,55 m; azami yükseklik: 4 metredir.iki veya üç dingilli araçlar en fazla 12m ‘dir.

M Sınıfı Araçlar:

İnsan taşımak için imal edilmiş taşıtlardır.

Otomobil: Yapısı itibariyle sürücüsünden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır . ( M1 sınıfı)

Minibüs: Yapısı itibariyle sürücüsü hariç en az 8 en çok 14 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. ( otomobil haricindeki M1 ve M2 sınıfına giren araçlardır.)

Otobüs: Yapısı itibariyle sürücüsünden başka en az on beş oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır.( M3 sınıfı araçlardır.)

N Sınıfı Araçlar:
Kamyonet: 
Yapısı nedeniyle azami toplam ağırlığı 3500 kg’ı geçmeyen yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. (N1 sınıfı araçlardır)

Kamyon: Azami toplam ağırlığı 3500 kg’dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçlardır ( yüklü ağırlığı 12 tonu aşmayanlar N2, yüklü ağırlığı 12 tonu aşanlar N3 sınıfı araçlardır.)

Özel amaçlı kamyonet ve kamyon: Özel hizmetler için donatılmış, yukarıdaki tanımlar dışında kalan kamyonet ve kamyondur.

Tüm SRC Belgeleri‎ İçin Kredi Kartsız Kefilsiz 99 TL Taksit İmkanı 0212 647 5556
+
WhatsApp Bilgi Almak İçin Tıklayın